Všedobr horní

0
436

Všedobr horní

Málokterá léčivka má tak výstižné jméno. Všedobr horní (Imperatoria ostruthium) je trvalka, vůní připomínající celer. Účinné látky jsou zejména v jeho oddenku, který proto získal jméno užívané někdy i pro celou rostlinu: Mistrův kořen. V současném bylinkářství je málo používaný, to však neznamená, že nemá budoucnost. Minulost určitě – své jméno nese již od dob středověku, kdy si lidé cenili jeho léčivých schopností jako univerzálního, božského léku na nemoci těla i ducha. Na revmatismus, trávicí obtíže či dušnost, také na “pocuchané” nervy a pro kvalitní spánek. Připravíte-li si Mistrovo víno, můžete vyzkoušet i jeho afrodiziakální účinky.

NENÁROČNÝ HORAL

Všedobr horní je vytrvalá, poněkud páchnoucí bylina z čeledi mrkvovitých. Z krátkého, přes centimetr tlustého oddenku vyrůstá až do metrové výšky dutá rýhovaná a málo větvená lodyha s tmavě zelenými trojčetnými listy s pilovitými okraji. Ve spodní části rostliny jsou řapíkaté, až 35 cm dlouhé, v horní jsou přisedlé pochvami. Bylina kvete během léta, od června do srpna, bohatými okolíky složenými z desítek menších bílých až narůžovělých kvítků. Plody tvoří výrazně křídlaté dvounažky.

Na půdu je všedobr nenáročný a je i mrazuvzdorný. Ze své domoviny – svahů Alp a Pyrenejí, se brzy a za velkého přispění člověka, který si Mistrův kořen začal pěstovat u svých obydlí, rozšířil po celé Evropě. Ze zahrádek pak rychle zplaněl a dnes je poměrně hojný. U nás roste často v příhraničních horách – na místech, kde ho dříve lidé pěstovali. Preferuje vlhčí a slunná místa v křovinách na okrajích lesů, cest i potoků, na horských loukách až do pásma kosodřeviny.

Při sběru pozor! Nezaměňte všedobr za podobný smldník. Sbírá se hlavně oddenek, nať jen výjimečně (hlavně do koupelí). Oddenek sbíráme brzy z jara nebo na podzim, rychle a důkladně usušíme a hermeticky skladujeme (snadno vlhne a plesniví). Výtažek je silně aromatický s nahořklou chutí. Jeho důležitou složkou jsou silice limonen, phellandrin a pinen, dále pak hořčiny, třísloviny, organické kyseliny, pryskyřice, vosky atd.

NA VŠECHNO

Výtažek má silný, aromatický pach a nahořklou chuť. Ve formě odvarů, tinktur, mastí, koupelí, pilulek a balzámů je využíván v humánní i veterinární medicíně. Celkově povzbuzuje metabolismus – pomáhá při problémech žaludku, střev, onemocněních jater, sleziny, ledvin i močových cest (je močopudný). Doporučuje se při nechutenství, nadýmání a křečovitých bolestech břicha. Léčivé účinky má rovněž na záněty horních cest dýchacích, bronchitidu a astma. Zlepšuje krevní oběh a podporuje vylučování škodlivých látek močí i potem, což pomáhá revmatikům, lidem trpícím dnou či kožními defekty nebo při hojení ran. Protizánětlivé a antipyretické účinky jsou prokázány i lékařskými výzkumy. Všedobr přináší též uklidnění, dokonce euforii: pocity úzkosti, napětí a stresu mizí, dostavuje se hlubší a kvalitnější spánek. Používá se s úspěchem i při migréně, bolestech zubů či menstruační bolesti.

Z produktů Energy můžete všedobr horní najít v Gynexu. Bylina se využívá samozřejmě také v homeopatii. Zkusit jej můžete v kuchyni, díky jeho značné aromatičnosti lze vařenými listy či nastrouhaným oddenkem dochutit pokrmy, a připravit si tak Mistrovo menu. I zde však platí všeho s mírou, všedobr je ostřejší než pepř. Oblíbený je též kvašený nápoj z Mistrova kořene. Tak na zdraví a vše dobré!

Mgr. Vladimír VONÁSEK

 

Sdílejte
Předchozí článekHořec žlutý – hořký horal
Další článekBrusnice brusinka – Vaccinium vitis
Energy Klub Brno je brněnská pobočka české firmy Energy Group a.s., s výhradním zastoupením pro Brno a okolí. Poradíme Vám s Vaším zdravotním stavem na základě individuálního přístupu, či pomocí certifikovaných lékařských přístrojů a individuálně se budeme zaměřovat na Vaše konkrétní zdravotní problémy.