Voňatec vejčitý – Ptychopetalum olacoides

0
364

 Ptychopetalum olacoidesVoňatec vejčitý – silné dřevo

Voňatec vejčitý (Ptychopetalum olacoides), světově známý jako Muira puama, je exotická dřevina po staletí využívaná domorodci v pralesích Amazonie k léčení i, řekněme, celkové podpoře vitality. Přibližný překlad muira puama totiž znamená “silné” nebo “potentní” dřevo. Další jména jako potency wood, muirata nebo pau-homen, či dokonce “amazonská viagra”, jen potvrzují, že voňatec se celosvětově proslavil jako velmi účinné rostlinné afrodiziakum. Jakoby v pozadí pak stojí jeho další zajímavé účinky zlepšující celkové zdraví.

Voňavý a tvrdý

Voňatec je menší, max. 5 metrů vysoký strom nebo keř s velmi tvrdým dřevem. Pochází z deštného pralesa brazilské Amazonie a teplé a vlhké klima vyžaduje stále, takže u nás jej lze pěstovat leda ve skleníku. Jen asi 3 cm malé, vejčité listy jsou svrchu světlejší. Voňatec voní intenzivní jasmínovou vůní drobných bílých kvítků, složených do hroznů po čtyřech až šesti. Z našeho hlediska jsou zajímavé jako skála tvrdé kořeny a tenká, světle hnědá kůra Muira puamy. Obsahují množství nenasycených mastných kyselin, rostlinné steroly – kumarin a lupeol, éterické oleje, třísloviny a alkaloid s názvem muirapuamin. Výtažek z voňatce slabě voní a má trochu štiplavou chuť.

Sex až v první řadě

Kůra a kořeny voňatce vejčitého jsou v Amazonii tradičně užívány nejen k léčbě impotence a poruch erekce, ale i revmatismu, zažívacích a menstruačních problémů nebo srdeční slabosti. Do Evropy se začal dovážet až začátkem minulého století, i u nás byl známý pod přiléhavým německým “das Potenzholz”. Celosvětového věhlasu se mu ale dostalo až koncem dvacátého století, po zveřejnění klinické studie, která potvrzuje výrazné zlepšení erekce a posílení sexuální touhy u více než 60 % dobrovolníků. Voňatec se rychle stal populárním prostředkem pro léčbu erektilní dysfunkce, impotence, frigidity, sexuální nedostatečnosti či k zesílení pocitů ženského orgasmu nebo zlepšení funkce vaječníků a tím i plodnosti. Muira puama zvyšuje průtok krve pánevní oblastí a zároveň ovlivňuje hladinu některých hormonů, ale přesný mechanismus účinků zatím úplně objasněn není.

Proti stáří

Účinky silného dřeva můžeme ale pocítit i v jiných oblastech. Klinické studie potvrzují vliv Muira puamy na zlepšení myšlení, koncentrace a paměti a doporučují ho k  podpoře nervového systému. Užívá se k celkové regeneraci nervové soustavy při depresích a nervovém vyčerpání, snižuje hladinu stresu, podporuje duševní a psychickou bdělost a přináší celkový pocit klidu a pohody. Dokáže tak mírnit i bolest vycházející z psychického stavu. Testuje se proto jeho využití při problémech s pamětí (ve stáří) i k léčbě Alzheimerovy choroby. Nedávné výzkumy ukazují, že látky obsažené v kůře a kořenech tohoto stromu mírní rozpad enzymu důležitého pro paměť a další funkce mozku. Mají také antioxidační vlastnosti, chrání mozek před volnými radikály a tím i stárnutím.Působení na hormonální soustavu vysvětluje i  další účinky této rostliny – zmírňuje přirozené vypadávání vlasů u mužů (prevence plešatosti) a pomáhá ženám tlumit potíže během menstruace (křeče, nepravidelnost, PMS) i menopauzy.

Kořínky na zdraví

Amazonští šamani a dnes už léčitelé na celém světě předepisují Muira puamu také při poruchách a nemocech trávení – průjmech, úplavici i jako účinný prostředek na revmatismus. Tradičně se užívá přímo žvýkáním kůry nebo mazáním výtažku rozpuštěného v oleji. Dnes je nejrozšířenější způsob užívání formou odvaru – čaje, kapek, tablet nebo koncentrovaného lihového extraktu – tinktury, která je považovaná za nejúčinnější.

Působení Muira puamy je možné zvýšit vhodnou kombinací s jinými léčivkami. Nežádoucí účinky nebyly pozorovány, počítejte však s tím, že po silném předávkování můžete zažít pocity neklidu a  nespavosti.

Bezpečné množství voňatce je i složkou King Kongu od Energy. A trochu té voňavé “vzpruhy” z tropů v  nastávajícím podzimním čase potřebujeme všichni.

Mgr. Vladimír Vonásek