Puškvorec obecný

0
485

puškvorec obecnýPuškvorec obecný – vůně pravěku

Puškvorec obecný (Acorus calamus) znají a využívají lidé na celém světě již po tisíciletí. Nejen v léčitelství. Odpradávna je i v básních symbolem lásky a touhy. Již staří Egypťané a po nich rovněž Arabové považovali acorus za mocné afrodiziakum. Na severoamerických prériích ho jako stimulant a halucinogen kouřili z “dýmky míru”, na druhé straně světa ve vínu a absintu dodával inspiraci pařížským básníkům.

Sladký kořen

Dříve byl puškvorec řazen mezi aronovité, dnes má vlastní čeleď – puškvorcovité. Vývojově jde o jedny z nejstarších semenných rostlin na Zemi. Acorus je až 1,5 m vysoká mokřadní trvalka. Z asi 2 cm tlustého plazivého oddenku vyrůstají trojhranné lodyhy a z nich pak střídavě tenké dlouhé a sytě zelené listy, po okrajích lehce zvlněné. To dalo, spolu s charakteristickou vůní puškvorce, základ lidovým názvům jako sladká vlajka, sladká tráva, sladká třtina, sladký či myrtový kořen. Začátkem léta vyrážejí z úžlabí listů nenápadné až 10 cm dlouhé palice do šroubovice uspořádaných žlutozelených kvítků. Náš puškvorec obecný nevytváří semena a množí se jen nepohlavně pomocí oddenků. Jiné druhy puškvorců, např. Acorus americanus, který u nás ale neroste, plodí podlouhlé červené bobule se semeny.

Voňavý světoběžník

Puškvorec obecný je prapůvodem z jihovýchodní Asie – Číny a Indie, odkud se rozšířil skoro po celém světě, včetně Austrálie a ostrovů v Indickém oceánu a Pacifiku. Do Evropy ho dovezli pravděpodobně Tataři, na našem území se pak úspěšně šířil od 16. století. Obývá stinné bahnité břehy rybníků a tůní, bažiny i vlhké příkopy do nadmořské výšky 900 m. V posledních desetiletích se však vlivem meliorací areál jeho rozšíření znatelně zmenšuje. V léčitelství se používá silně aromatický a chuťově hořký oddenek. Sbírá se až na podzim, kdy už je dostatečně silný a obsahuje více účinných látek. Rozřeže se na kusy a suší za teplot do 35 °C. Obsahuje asi 5 % silic, hořčiny, třísloviny, polysacharidy, cholin a jistý beta-asaron. Tato látka sice prokazatelně snižuje ukládání tuku v buňkách, na druhé straně je podezírána z pro-kancerogenity. U nás rostoucí puškvorec obecný beta-asaron naštěstí neobsahuje, používání ostatních druhů puškvorců je však v některých zemích zakázáno.

Dobré trávení, v klidu…

Oddenek puškvorce je jedním z nejstarších známých léčiv, jednou ze základních bylin čínské medicíny. Její poznatky převzali a prohloubili ájurvédští léčitelé, po nich Egypťané, Arabové, Řekové a Římané… také v Novém světě patřil mezi nejvíce využívané bylinky – Chipewyové i Dakotové ho na ochranu před nemocemi žvýkali, šňupali i kouřili. Moderní herbáře popisují účinky puškvorce jako antioxidační a antimikrobiální, což se projevuje zejména v oblasti trávení. Bylina podporuje a optimalizuje metabolismus: pomáhá při nechutenství, průjmech, nadýmání a křečích, je mírně močopudná a užívá se i při zánětech močových cest. Puškvorcový zažívací likér proto býval velmi oblíbený. Dnes se vnitřně užívá puškvorec ve formě odvaru, tinktury či prášku. Zevně, formou koupelí, pomáhají jeho antiseptické účinky při ekzémech, hojení ran a revmatismu. Puškvorec ovlivňuje také nervovou soustavu – má uklidňující účinky, působí antidepresivně a pravděpodobně chrání před mrtvicí. To podporuje rehabilitaci seniorů i rekonvalescenci pacientů po nemoci, operaci, chemoterapii apod. Lidé různých kultur dávno zjistili, že žvýkání oddenků navozuje stavy euforie, ve větším množství i zrakové halucinace. Na svědomí to má pravděpodobně opět beta-asaron, jehož chemická struktura je podezřele podobná psychotropnímu mezkalinu. Ani s puškvorcem by se to tedy nemělo přehánět – kúru se doporučuje přerušit po 6 týdnech. Jinak je jeho užívání bez kontraindikací.

Nejen v lékárně

Puškvorec si ovšem našel zákazníky nejen v lékárně. Velmi rozšířené bylo využívání jeho listů jako střešní krytiny, která je levná, kvalitní a navíc voňavá. Zejména v orientální kuchyni přidávají acorus do sladkostí a kompotů – jeho chuť připomíná směs zázvoru, skořice a muškátového oříšku. Aromatizují se jím i parfémy, zubní pasty, žvýkačky a likéry. Je též složkou Stimaralu od Energy, který se doporučuje užívat právě teď, ve stresové době návratu z dovolených zpět do každodenních kolejí. Někde v rybníku zatím oddenky voňavé trávy dorůstají správné velikosti – připravte si holínky, je čas na sklizeň.