Na podzim si zvyšujeme imunitu

0
165

Aby nám sychravé podzimní počasí a pak i samotné období zimy nezpůsobovaly zdravotní problémy související s častým nachlazením, rýmou, chřipkou či vážnějšími záněty dýchacích cest, je rozumné včas se na ně připravit posílením imunitního systému. Zvlášť pokud jsme na tato onemocnění náchylní a pravidelně nás během vlhkého a chladného počasí navštěvují.

RADĚJI NYNÍ NEŽ POZDĚJI

Ideální čas na podporu imunity před zimním obdobím je právě začátek podzimu. Abychom byli připraveni a dostatečně odolní vůči virům a bakteriím způsobujícím záněty dýchacích cest, o kterých víme, že se jim právě v takovém počasí nejlépe daří, je třeba se připravit včas. Jsou to hlavně viry rýmy a chřipky, ale i bakterie, zejména streptokoky, které se snadno šíří prostřednictvím kapénkové nákazy z člověka na člověka. Pokud jsme imunitně dobře vybaveni, tak jim zpravidla odoláme, pokud připraveni nejsme, nemoc snadněji propukne a vyřadí nás z normálního fungování na několik dní, v horším případě až na několik týdnů (zánět průdušek nebo plic).

Součástí prevence před infekčními chorobami i běžným nachlazením je kromě podpory imunity i dostatečný příjem tekutin, pravidelný pobyt na čerstvém vzduchu, otužování, lehce stravitelná zdravá strava s dostatkem čerstvé zeleniny a ovoce. Nejlepší je syrová nebo vařená zelenina, též mořské i sladkovodní ryby. Nesmíme zapomínat ani na pravidelný režim dne s dostatkem spánku a odpočinku. Přímo nevyhnutelné je vyhýbat se kouření, které devastuje epitely a sliznice dýchacích cest, narušuje imunitu, zahleňuje průdušky, zanáší plíce dehtem a karcinogenními látkami. V rámci prevence je velmi důležité chránit si organismus před podchlazením, tj. oblékat se přiměřeně počasí, ročnímu období a venkovní teplotě. Do chladného počasí si obléci raději více vrstev oděvu z přírodního savého materiálu a v případě zpocení se co nejdříve převléknout. Rozumné je během zvýšeného výskytu viróz, resp. během epidemií chřipky, ještě důsledněji dodržovat zásady osobní hygieny a zdravé návyky, včetně pravidelného větrání místností a minimalizace kontaktu s nemocnými lidmi.

BYLINY OPĚT V AKCI

Přírodní přípravky Energy účinně podporují imunitu a pomáhají při prevenci infekčních nemocí.

  •  Z bylinných koncentrátů je hlavní Vironal, který se doporučuje preventivně užívat během podzimních a také časných jarních měsíců. Kromě podpory imunity je účinným pomocníkem i během léčby nemocí z nachlazení, virových i bakteriálních. Užívá se zpravidla 3x denně 5–7 kapek, přičemž u dětí jsou dávky nižší. Vhodný je i pro akutní případy, tj. během nemoci, kdy se podává v plné dávce, čili 3x denně 7 kapek ve sklenici vody, nejlépe asi půl hodiny před jídlem.

  •  V případě bakteriálních infekcí, hnisavých zánětů, angín, jakož i na prevenci a podporu organismu je vhodný bylinný koncentrát Renol. Dávkování je na začátku užívání nižší, po týdnu se postupně zvyšuje.

  •  Zevně můžeme účinky bylinných koncentrátů podpořit párovými krémy Droserin a Artrin, které aplikujme na oblast nosních dutin, hrdlo, průdušky, plíce.

  •  Přípravek Cytosan, který obsahuje přírodní humáty, působí na organismus detoxikačně, tělo důkladně vyčistí, a tím pomáhá zvýšit účinnost užívaných přípravků, také podporuje imunitu.

  •  Velmi prospěšný je i Flavocel, který obsahuje vitamin C, bioflavonoidy a ibišek súdánský. Působí antimikrobiálně, chrání buňky jako antioxidant a příznivě ovlivňuje imunitu. Užívá se 3x denně 1 tableta po jídle.

  •  Drags Imun je čistě přírodní přípravek s obsahem pryskyřice ze stromu Croton lechleri. Je účinný nejen proti virům, ale i četným bakteriím a velmi dobře stimuluje imunitní systém. Dávkuje se 3x denně 7–10 kapek ve sklenici vody po jídle.

  •  Imunosan díky obsahu unikátních přírodních složek účinně podporuje nespecifickou i specifickou imunitu. Působí po dlouhodobějším užívání, proto je vhodný především jako prevence či podpora léčby infekčních zánětlivých onemocnění virového i bakteriálního původu.

  •  Doplněk výživy Grepofit máme ve formě kapslí, spreje i kapek. Sprej se doporučuje použít hned na počátku onemocnění, aplikovat ho cíleně na problémové místo několika střiky. Kapky jsou ideální při prvních příznacích nachlazení, bolestech v hrdle, rýmě, chřipce. Kapsle pro své antivirové a antibakteriální účinky působí výborně při zánětech horních cest dýchacích, zejména při suchém dráždivém kašli, také při zánětech močových cest a významně podporují imunitu. Grepofit máme nejnověji i ve formě nosního spreje – Grepofit nosol aqua, který najde využití zejména při rýmě, zduřelé a zanícené nosní sliznici, ucpaném nosu a svědění. Zároveň je vhodným pomocníkem pro lidi dlouhodobě pobývající v klimatizovaných prostorách, kdy brání nadměrnému vysušování sliznic a preventivně je ochraňuje.

  •  Účinné jsou i přípravky ze skupiny zelených potravin, zejména při prevenci nemocí z nachlazení a při podpoře imunity. Díky enzymům, vláknině a chlorofylu působí očistně, doplňují do těla vitaminy, minerály a stopové prvky. Patří k nim výtažek z mladého ječmene Organic Barley Juice/Barley Juice, kombinovaný přípravek spolu se sladkovodní řasou Hawaii Spirulina, dále Organic Chlorella, Betafit a kombinované produkty s probiotickými kulturami Probiosan a Probiosan Inovum.
  •  Z čajů Energy je Lapacho známé svými výraznými antivirovými účinky a podporou imunity. Plody kustovnice čínské v čaji Lycium chinense jsou bohatým zdrojem přírodních vitaminů a jako antioxidanty chrání buňky organismu před volnými radikály.

MUDr. Július ŠÍPOŠ