Mochna nátržník – hořká a silná

0
222

Botanický název této bylinky – Potentilla erecta – může svádět k mylným závěrům o účincích léčivky. Česky mochna nátržník, v překladu z řečtiny “nátržník vztyčený”, lidově tržené koření, krevník či přetržek, nemá s potencí ani erekcí nic společného.

Je to vytrvalá, až půl metru vysoká (spíše dlouhá) bylinka z čeledi růžovitých. Má tmavý, dřevnatějící a v řezu červený oddenek (až 10 cm dlouhý a 3 cm široký). Trsovitě z něj vyrůstají 10–40 cm dlouhé, poléhavé lodyhy, na koncích trochu větvené. Přízemní trojčetné listy jsou řapíkaté, lodyžní listy přisedlé, střídavé a pětičetné. Od května do září pak z úžlabí zubatých listů vyrůstají dlouhé stopky zlatožlutých, pro změnu čtyřčetných kvítků. Tak ostatně poznáte nátržník od ostatních mochen – ty mají květy pětičetné (jako většina růžovitých). Všechny mochny mají pod korunou květní kalich a navíc i kalíšek. Po oplození se oboupohlavné květy mění v několik drobných nažek.

V Evropě doma

S nátržníkem se běžně můžeme setkat na celém našem kontinentu, od Britských ostrovů přes Skandinávii až po západní Asii, Kavkaz, jižní Sibiř a severozápadní Afriku. Od nížin až vysoko do hor vyhledává světlá stanoviště a chudé, kyselé, ale propustné půdy – vřesoviště, louky, písčité duny, rašeliniště, pastviny, paseky apod.

Nejvíce účinných látek obsahuje oddenek mochny. Sbírá se zjara (březen – duben) ještě před vyrašením listů nebo až po odkvětu (září – říjen). Po usušení se musí velmi opatrně skladovat, aby se neznehodnotily obsažené třísloviny. Těch totiž oddenek nátržníku obsahuje téměř čtvrtinu (více než dubová kůra). Výtažek dále obsahuje vícesytné alkoholy, glykosidy, pryskyřice, organické kyseliny, barviva (nátržníková červená se používala k barvení kůží) atd.

Síla hořkosti

Vysoký obsah tříslovin zaručuje nátržníku hlavně silně svíravé účinky. Mix dalších látek pak i působení protizánětlivé a baktericidní. V lidovém léčitelství se od nepaměti s úspěchem užívá při trávicích obtížích – proti průjmům i úplavici, na žaludek, při krvácení vředů nebo silné menstruaci. Oddenek nátržníku je proto také nedílnou složkou (hlavně bavorských) žaludečních likérů. Upozornění: Vzhledem k vysokému obsahu tříslovin (a hořkosti) může “přepití se” nátržníkového nálevu vyvolat u citlivých osob dávení. Toho se můžeme lehce vyvarovat užíváním Regalenu od Energy, nebo použitím vnějším: nátržníková tinktura či kloktání jsou vhodné na záněty v ústech, bolesti zubů, krvácení dásní, při angíně a nachlazení, apod. Obklady nebo masti se hodí na špatně se hojící rány (vředy, omrzliny, ekzémy), při dně a revmatismu, na podrážděný konečník či bradavky.

Vyzkoušejte neobyčejné účinky této obyčejné bylinky i vy. Krásné jaro!

Mgr. Vladimír Vonásek

Sdílejte
Předchozí článekADHD není nemoc!
Další článekNovinka: Tribulus terrestris forte
Energy Klub Brno je brněnská pobočka české firmy Energy Group a.s., s výhradním zastoupením pro Brno a okolí. Poradíme Vám s Vaším zdravotním stavem na základě individuálního přístupu, či pomocí certifikovaných lékařských přístrojů a individuálně se budeme zaměřovat na Vaše konkrétní zdravotní problémy.