Magický kořen Smilaxu

0
321

Smilax officinalis, sarsaparilla, smilax lékařský neboli přestup révový, je díky adventním ochutnávkám v klubech Energy již dostatečně známý a u mnohých z nás se stal nedílnou součástí předvánočního období. První, co na něm zaujme, je jeho kořeněná, vanilková vůně, pak nádherná zlatavá barva a nakonec příjemně nasládlá chuť. Nicméně nemusíme mít tento poklad spojený jen s adventem…

Smilax je víceletá rostlina vlhkých tropických lesů Střední a Jižní Ameriky a Asie, dorůstající výšky až 30 m. Smilax officinalis od Energy pochází z Indie. Jeho listy svým tvarem připomínají papriku, květ je zelenkavý a plodem jsou červené bobule. Kořen smilaxu obsahuje antioxidanty, vitaminy (A, B-komplex, C, D), minerály (vápník, měď, železo, jód, mangan, draslík, křemík, sodík, síru) a další látky důležité pro lidský organismus. Díky vysokému obsahu saponinů – látek způsobujících pěnivost – se prý ve své domovině přidává do piva a jiných pěnivých moků!

Smilax je výborným pomocníkem v jarním období. Detoxikuje játra, snižuje zatížení organismu těžkými kovy a přispívá k odstranění odpadních solí z těla. Tím omezuje bolesti kloubů, vznik artróz, dny a revmatoidní artritidy. Pomáhá odstraňovat písek z ledvin a močového měchýře. Je také vědecky doložen jeho vynikající účinek při potížích s lupénkou. Kdo pil pravidelně čaj 5 měsíců, došlo v 70 % případů k ústupu lupénky – bez pozdější regrese nemoci.

Účinky smilaxu v kostce

  • zlepšuje obranyschopnost těla
  • stimuluje tvorbu bílých krvinek, zejména T-lymfocytů
  • upravuje krevní tlak
  • velmi dobře čistí krev a aknózní a nečistou pleť
  • snižuje teplotu, upravuje srdeční rytmus a zvýšenou hladinu cholesterolu v krvi
  • snižuje vznik alergií a ekzémů, vynikající je na lupénku
  • podporuje tvorbu testosteronu a progesteronu, čímž ovlivňuje přirozený anabolismus a metabolismus těla, je vhodný pro sportovce
  • harmonizuje zejména mužský hormonální systém, nicméně jej ocení i ženy v menopauze

Věřte – nevěřte

Smilax je v bílé magii nejčastěji spojován s penězi. Smícháme-li čaj s aromatickou skořicí, santalem, kadidlem a myrhou, získáme skvělý prostředek na zvýšení přílivu peněz do naší domácnosti. Zároveň je skvělou přísadou do vonných směsí či váčků. Tak co, vyzkoušíte?

jednoduché Dávkování a příprava

2–3 čajové lžičky kořene smilaxu smíchejte se 3 litry vody, povařte 3 minuty a sceďte. Čaj se popíjí v průběhu dne, optimálně do 17. hodiny, je totiž močopudný. Můžete jej lehce přisladit medem. Ve všech případech užívání následuje po 3 týdnech týdenní pauza.

Smilax je velmi vhodný pro regeneraci a jarní detoxikaci. Namíchejte si koktejl v poměru 1:1 ze smilaxu a lapacha, pokud si přejete, doslaďte a okořeňte špetkou skořice či kurkumy. Na zdraví!

MARCELA ŠŤASTNÁ

Sdílejte
Předchozí článekProdukty měsíce května
Další článekVitamin E (tokoferoly)
Energy Klub Brno je brněnská pobočka české firmy Energy Group a.s., s výhradním zastoupením pro Brno a okolí. Poradíme Vám s Vaším zdravotním stavem na základě individuálního přístupu, či pomocí certifikovaných lékařských přístrojů a individuálně se budeme zaměřovat na Vaše konkrétní zdravotní problémy.