Hořec žlutý – hořký horal

0
476

Hořec žlutýSvé latinské jméno Gentiana lutea dostal po posledním králi starověké Illyrie Gentiovi, který jím prý léčil mor… bylo nebylo, asi 190 let před Kristem, kdesi v západní části Balkánského poloostrova. Právě na horských loukách a pastvinách střední a jižní Evropy – v Alpách, Pyrenejích, na Apeninském a Balkánském poloostrově je hořec žlutý původním druhem. Přirozené, izolované populace rostou i na úbočích tatranských štítů, na území České republiky byl ve 20. a 30. letech minulého století vysazován pro použití v léčitelství a při výrobě likérů. V alpských oblastech jsou hořké – hořcové likéry dodnes oblíbené. My už na sběr genciánu, postřelence či žlučovníku, jak kořenářky této bylince říkávaly, můžeme zapomenout. Kdesi v Krkonoších, na Šumavě, v Krušných či Orlických horách se stále rozmnožuje, dnes je však gencián zákonem chráněná rostlina. Jen výjimečně se pěstuje pro okrasu.

 

Statný a vytrvalý

Hořec žlutý je statný druh z čeledi hořcovitých. Svým nepřehlédnutelným tělem a jasně žlutými květy je s jinými druhy hořců nezaměnitelný – dorůstá až 1,5 metru a označení „trvalka“ mu sedí – může se dožít i 60 let. Energii uchovává v tlustém kroužkovaném oddenku. Dutá, nevětvená a olistěná lodyha vyrůstá z přízemní růžice rozložitých (až 30 cm dlouhých a 15 cm širokých) listů vejčitého tvaru. Ani listy na lodyze nelze přehlédnout, spodní s krátkým řapíkem, horní přisedlé, všechny s výraznou souběžnou žilnatinou. Od května do srpna vykvétá na vrcholu lodyhy, sevřené v paždích listů, okolo deseti zlatožlutých květů. Jsou trubkovité, asi 4 cm dlouhé, pětičetné a oboupohlavné. Po oplození se mění na vejčité tobolky s drobnými semínky.

Nejvíce užitečných látek obsahuje samozřejmě oddenek hořce. Výrazně nasládle zapáchá a chutná značně hořce. Ne nadarmo se mu říkalo i „žlučovník“ či „žlučník“. Mezi nejvýznamnější obsahové látky patří hořčiny, hořké glykosidy a třísloviny, dále i terpeny, alkaloidy, slizy, pektiny, inulin, minerály atd.

 

Hořké je dobré

Sušený kořen se od nepaměti hojně užívá na neduhy lidí i jejich zvířecích bližních. Jako většina léčivek má i gencián široké pole využití a jednu specializaci. Hořec žlutý je „machr“ přes trávení a vylučování (amarum a stomachikum). Podporuje produkci téměř všech trávicích šťáv: slin, žluči, žaludečních šťáv i trávicích enzymů. Čaj z kořene genciánu tedy léčí od úst až… na konec: pálení žáhy, nechutenství, nadýmání, žaludeční i střevní katary, podporuje činnost jater, žlučníku, slinivky, střev i ledvin. Je účinný na ledvinové kameny i střevní parazity (např. škrkavku).

Čaj z hořce zároveň účinně zbavuje bolestí svalů a hlavy, snižuje horečku, podporuje centrální nervovou soustavu a krvetvorbu (krvinek bílých i červených). To vše doslova regeneruje celý organismus a účinně pomůže nejen při nachlazení a chřipce, výrazně urychlí i rekonvalescenci po těžkých onemocněních. O síle léčivých účinků této bylinky se můžete přesvědčit na vlastní kůži – má jak protizánětlivé, tak protirevmatické účinky a obklady (dříve i z čerstvých listů) nebo koupele v hořkém nálevu se užívají na hojení ran, dnu a artritidu i při ženských zánětech.

Protože je hořec žlutý chráněná rostlina, můžete si ho v různých podobách jen koupit. Tvoří složku hořkých „thé“, kapek, tinktur a pilulek atd. Používá se i v homeopatii. V čajové směsi se doporučuje mísit zejména s pelyňkem nebo jalovcem a hořkou chuť překrýt skořicí, citronovou či pomerančovou kůrou a medem.

Hořec žlutý by neměly užívat těhotné a kojící ženy a osoby s vysokým krevním tlakem. Předávkování způsobuje bolesti hlavy. Bezpečné množství genciánu obsahuje Regalen od Energy. Výborně se hodí při aktuální jarní očistě a regeneraci.

Mgr. Vladimír Vonásek

Sdílejte
Předchozí článekCytosan – šampon s léčivými účinky
Další článekVšedobr horní
Energy Klub Brno je brněnská pobočka české firmy Energy Group a.s., s výhradním zastoupením pro Brno a okolí. Poradíme Vám s Vaším zdravotním stavem na základě individuálního přístupu, či pomocí certifikovaných lékařských přístrojů a individuálně se budeme zaměřovat na Vaše konkrétní zdravotní problémy.