Gynekologické záněty a alternativní medicína

0
833

Čas od času potká téměř každou ženu menší či větší, ale v každém případě nepříjemný gynekologický problém ve formě zánětu či výtoku. Na otázky týkající se řešení těchto obtíží jinak než chemickými léky nám odpověděl gynekolog MUDr. Bohdan Haltmar, který má bohaté zkušenosti z praxe s přípravky Energy.

Záněty v oblasti ženských pohlavních orgánů nepřinášejí jen dyskomfort, ale i jistá rizika?

Ojedinělý akutní gynekologický zánět postihne během života téměř každou ženu. Problémem jsou akutní záněty vnitřních pohlavních orgánů, probíhající pod obrazem náhlé příhody břišní a mnohdy ohrožující ženu na životě, a potom opakující se chronické záněty zevních rodidel, pochvy a děložního čípku, které dokážou svými nepříjemnými příznaky a četností recidiv velmi znepříjemnit život.

Čím se mohou ženy vyvarovat těchto obtíží?

Prevence zánětů spočívá v několika rovinách. Je to nerizikové nepromiskuitní sexuální chování, sexuální hygiena, eliminace škodlivých vlivů spouštějících recidivu – nejčastěji prochlazení, a režimová opatření týkající se diety, pitného a pohybového režimu, mající za následek posilování imunity. Právě stav lokální slizniční imunity hraje v zabránění recidiv klíčovou úlohu. Její ovlivnění je doménou metod alternativní medicíny. U akutních hlubokých pánevních zánětů hraje pozitivní roli hormonální antikoncepce, na recidivující záněty dolního genitálního traktu však může mít vliv spíše opačný. Alternativní medicína používá detoxikaci organismu a jeho regeneraci spojenou s harmonizací jednotlivých tělních systémů na energetické úrovni. Používá k tomu přírodní látky s čisticím, regeneračním, protiinfekčním a imunomodulačním efektem. Využívá také akupunkturu, reflexologii a jiné méně známé techniky.

Jak tedy vyléčit gynekologický zánět jinak než antibiotiky?

Antibiotika se užívají jen v určitých případech. Je to akutní zánět hlubokých pánevních orgánů, kdy je třeba podat antibiotika nitrožilně, a dále “klasické” sexuálně přenosné choroby, jako je kapavka, syfilis a také dosti problematické chlamydie. Neléčení těchto nemocí antibiotiky by mělo závažné zdravotní důsledky. V naprosté většině případů chronických zánětů je však léčba antibiotiky kontraproduktivní, jelikož jejich aplikace, zvláště opakovaná, má negativní účinky na poševní a střevní mikroflóru a také snižuje slizniční imunitu.

S mnohem větším terapeutickým efektem se setkáme při použití přírodních látek s “antibiotickým” působením. Mezi nimi vyniká latex stromu Croton Lechleri v přípravku Drags Imun, který lze užít celkově, ale i ve formě výplachů ve zředěné formě (1:1 000). Ten má velmi silný protivirový i protibakteriální účinek. Dále je možno použít extrakt z grepových jadérek, který obsahuje Grepofit. Specifickou a velkou skupinu představují kvasinkové infekce. Klasická léčba antimykotickými léky nezabraňuje častým recidivám, výtoky bývají závislé na hormonálním stavu (premenstruační stav či těhotenství). Vynikajícím prostředkem, ovlivňujícím právě hormonální stav, je Gynex. Lokálně lze použít také Audiron, nakapaný na vložku či na tampon, který je možno na noc zavést do pochvy.

Součástí zmíněné detoxikace je i očista střev…

Stav střevní mikroflóry velmi úzce souvisí i s mikroprostředím pochvy a také s kondicí imunitního systému. U opakujících se gynekologických zánětů je detoxikace střeva a nastavení střevní rovnováhy mikrobů zásadní záležitostí, bez které se recidiv zcela nezbavíme. Doporučují se dietní omezení sladkých jídel (zde pomáhá snížením chuti na sladké i výše zmíněný přípravek Gynex) a také jídel z bílé mouky. Nezbytností bývá použití probiotik – Probiosanu obsahujícího kromě laktobacila a enterokoka také sladkovodní řasu a inulin nebo Probiosanu Inovum, v němž je probiotický komplex v kombinaci s betaglukany, inulinem a kolostrem. Dokonalého vyčištění střeva pak dosáhneme použitím Cytosanu, který na sebe váže odpadní látky, těžké kovy, volné radikály a jiné odpadní produkty metabolismu a vyloučí je stolicí.

Řadu žen obtěžuje také “běžný výtok”. Je třeba ho léčit?

“Běžný výtok” je velmi vágní pojem a bývá vnímán různými ženami velmi odlišně. U některé ženy představuje jen zvýšenou sekreci hlenových žlázek, někdy se jedná o sekreci ovulačního hlenu uprostřed cyklu, v jiných případech o infekci pochvy s dysmikrobií. Ovlivnit jej můžeme dle příčiny vzniku protizánětlivou přírodní léčbou, kde bych vyzdvihl výplachy Drags Imunem nebo ovlivněním sekrece žlázek u hyperestrogenních stavů Gynexem. U žen, kterým vadí a obtěžuje je větší množství ovulačního hlenu děložního hrdla, lze použít nízkodávkovanou hormonální antikoncepci k blokaci ovulace.

Úspěšná léčba chronických recidivujících gynekologických zánětů se neobejde bez komplexního pohledu na celkový zdravotní stav ženy. Samouzdravovací mechanismy organismu, se kterými přímočará “klasická” antimikrobiální léčba počítá, jsou omezené a navíc podléhají negativním vlivům životního prostředí a sociálního klimatu. Proto představují fytoterapie a další metody komplementární medicíny cenné nástroje nejen v léčbě těchto nemocí, ale i v obecném zlepšení celkového zdravotního stavu.

Děkujeme za rozhovor

Sdílejte
Předchozí článekUž to mohu mít jinak
Další článekMandlový olej
Energy Klub Brno je brněnská pobočka české firmy Energy Group a.s., s výhradním zastoupením pro Brno a okolí. Poradíme Vám s Vaším zdravotním stavem na základě individuálního přístupu, či pomocí certifikovaných lékařských přístrojů a individuálně se budeme zaměřovat na Vaše konkrétní zdravotní problémy.