Co jsou betaglukany?

0
486

Betaglukany, respektive glukany, jsou ryze přírodní, poměrně jednoduché látky, tvořené různě poskládanými řetězci molekul glukózy (hroznový cukr, krevní cukr). Glukanů existuje celá řada, ale biologicky nejúčinnější je právě forma betaglukanů. Je to dáno jejich zcela jedinečnou kombinací molekul glukózy, která je lidskému organismu nejbližší a má největší stimulační účinek na imunitní systém.

Betaglukany tvoří stavební jednotky pro buněčné obaly řady hub, kvasinek, mořských řas a obilí. Podobně jako kyselina askorbová (vitamin C) nebo omega-3 mastné kyseliny (rybí olej) patří mezi nejvíce prozkoumané přírodní látky. Četné klinické studie prokázaly příznivé účinky betaglukanů na lidský organismus. Mohou se užívat dlouhodobě, nedají se předávkovat, nemají vedlejší účinky a jsou velice dobře tolerovány.

HISTORIE

První zprávy o využití betaglukanů k podpoře zdraví byly zveřejněny před více jak 60 lety. V poslední době se staly prakticky nejvíce zkoumanou přírodní látkou vůbec. Používají se jako samostatné přípravky nebo se kombinují s vitaminy, minerály či dalšími látkami (např. léčivými bylinami) k podpoře imunitního systému.

Jedinečným zdrojem betaglukanů je houba reiši, česky lesklokorka lesklá, které se říká císařská houba nesmrtelnosti. Je známá zejména z Orientu. U nás ji často nahrazuje hlíva ústřičná.

Může nás potěšit, že přední světový odborník na glukany je Čech. Je to prof. Dr. Václav Větvička, absolvent Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Stal se autorem četných publikací a patentů, aktivně se podílel na propagaci a využití glukanů v řadě zemí. Nyní působí na univerzitě v Louisville v USA.

využití

Imunitní systém

Betaglukany posilují imunitní systém stimulací a aktivací imunitních buněk, jako jsou makrofágy a T-lymfocyty. Makrofágy jsou bílé krvinky, které působí jako likvidátoři, či spíše pohlcovači virů, bakterií, plísní i nádorových buněk. Ničí prakticky všechny buňky a látky, které imunitní systém označí jako tělu cizí. T-lymfocyty jsou bílé krvinky makrofágům nadřazené, které předávají informace imunitnímu systému. Můžeme tvrdit, že betaglukany jsou jakousi “vysokoenergetickou” výživou pro tyto krvinky. Využijeme je u nemocí virových, bakteriálních, plísňových a nově i u velice diskutovaných nemocí parazitárních.

Oblastí podávání betaglukanů jsou nejen onemocnění a infekce dýchacích cest, ale rovněž opakující se urologické infekce, zejména záněty močového měchýře a záněty gynekologické.

Výzkumy potvrdily, že betaglukany zesilují účinky antibiotik. Podobně jako u probiotik je proto vhodné betaglukany podávat s antibiotiky souběžně. Mají imunostimulační efekt a snižují nežádoucí účinky antibiotické léčby, zejména průjmy.

Alergie :

Podávání betaglukanů se osvědčuje u alergických onemocnění dýchacího systému – alergické rýmy, alergického zánětu očních spojivek a astma bronchiale. Mezi indikace rovněž patří alergická onemocnění kůže jako kopřivka a nově přiřazený atopický ekzém. Žádoucí je zároveň doplnit do organismu probiotické bakterie (Probiosan, Probiosan Inovum). Betaglukany je možné užívat souběžně s léky na alergie (tablety, nosní spreje, oční kapky).

Nádorová onemocnění

Ideální jsou betaglukany pro prevenci vzniku nádorů, zejména plic, tlustého střeva, žaludku a prsu. Všechny tyto druhy nádorů se v ČR vyskytují velice často. Můžeme je využít i jako podporu klasické léčby nádorových onemocnění. Mají schopnost částečně eliminovat nežádoucí účinky chemoterapie a radioterapie, tj. zvracení, nechutenství, váhový úbytek, nebo popálení kůže. Jen pro zajímavost: v Japonsku jsou registrovány 2 protinádorové léky na bázi betaglukanů, určené k léčbě nádorů žaludku a střev.

Nežádoucí účinky záření a elektromagnetického smogu

Mírnému ozáření se v dnešní době prakticky nelze vyhnout, protože jsme vystaveni UV záření, častému cestování letadlem, používání mobilních telefonů, obrazovkám PC a TV, mikrovlnným troubám, které patří v domácnosti k největším zářičům, léčebné radioterapii u nádorů nebo rentgenovému vyšetření při úrazech či bolestech kloubů a páteře. Proto bychom si měli betaglukanovou kúru udělat aspoň jednou do roka!

Civilizační choroby

Betaglukany příznivě ovlivňují řadu faktorů rizikových pro vznik civilizačních onemocnění, snižují hladinu cholesterolu a krevního cukru v krvi. Svým působením mírní následky stresu u psychosomatických onemocnění (patří mezi tzv. přírodní adaptogeny, podobně jako byliny obsažené ve Stimaralu). Podporují krvetvorbu u chorob kostní dřeně, stavů po chemoterapii a radioterapii, u leukémie, chudokrevnosti. Pomáhají při autoimunitních chorobách (výzkum probíhal u ulcerózní kolitidy – neinfekčního zánětu tlustého střeva).

Pozitivní účinky betaglukanů jsou jednoznačně prokázané, ale nejsou vhodné úplně pro každého. Nemohou je užívat pacienti, kteří berou léky na potlačení imunity (imunosupresiva), a pacienti po transplantacích orgánů.

IMUNOSAN

Vynikající produkt, který je již dlouhou dobu na trhu a zcela neprávem tak trochu opomíjen. Obsahuje velké množství vysoce kvalitních betaglukanů, které se získávají z houby reiši, o níž jsme již hovořili. Imunostimulační účinek betaglukanů je v Imunosanu zesílen vysoce účinnými bylinami jako jsou eleuterokok, kozinec nebo zelený čaj. Tato kombinace podpoří imunitní systém, ale výrazně přispěje i k tonizaci organismu a dodání energie.

Vzhledem k tomu, že betaglukany působí dlouhodoběji, je Imunosan vhodný zejména u chronických infekcí, recidivujících problémů nebo jako příprava před obdobím alergických potíží. Pro akutní fázi zvolíme spíše Vironal, Drags Imun nebo Grepofit.

Mimo uvedená doporučení se podělím ještě o zkušenosti z praxe:

 • Bradavice: Imunosan + lokálně Audiron.
 • Opary: Imunosan + vnitřně Drags Imun 3x denně 10 kapek po jídle, možno natírat jej i lokálně. Výborný je také sprej Spiron, aplikuje se po 2 hodinách.
 • U sportovců: Imunosan je velice vhodný, protože jsou vystavení fyzické i psychické zátěži a je u nich častější výskyt infekčních onemocnění.
 • Stavy před operacemi, po operacích a po úrazech: Imunosan podporuje hojení a rekonvalescenci.

Dávkování Imunosanu je 2–3x denně 1 kapsle po jídle.

Složení Imunosanu:

 • Lesklokorka lesklá – nejdéle používaná houba v TČM, hlavní zdroj glukanů v produktu
 • Žampion mandlový – nově objevená houba, výskyt v Brazílii, mimořádné množství glukanů
 • Eleuterokok ostnitý – “sibiřský ženšen”, rostlinný adaptogen
 • Pazvonek chloupkatý – alternativa k ženšenu (ženšen chudých), rostlinný adaptogen
 • Atraktylis velkoúborný – v TČM pro celkové posílení organismu, choroby gastrointestinálního traktu
 • Kozinec blanitý – imunostimulans
 • Jetel luční – zdroj bioflavonoidů
 • Zelený čaj – antioxidant
 • Ptačí zob – antioxidant

MUDr. JIŘÍ HANZEL