Chininovník lékařský

1
1813

Chininovník lékařskýChininovník – jezuitská kůra

Chininovník lékařský (Cinchona officinalis) je dřevina. Jak mnozí čtenáři dobrodružných románů vědí, chininovou kůru žvýkali jejich hrdinové, blouzníce v horečkách malárie, žluté zimnice či jiné exotické nemoci. Původní obyvatelé Peru a Bolívie – Quechuové – chininovník znají, pěstují a jeho kůru užívají odnepaměti nejen při malárii, ale i úplavici, průjmech, nachlazení a někdy také na kocovinu.

Chininovník pochází z tropických lesů na svazích And – je národním stromem Ekvádoru a Peru. Chininovníků existuje asi 38 druhů. Jsou to stálezelené velké keře či menší stromy (do 15 metrů) s okrouhlými, až 40 cm dlouhými listy. Bílé, někdy růžové až červené květy jsou uspořádané ve vrcholových latách. Plodí tobolky s množstvím malých semínek.

Hraběnka, mnich a botanik

Botanické jméno dal celému rodu až samotný Carl Linnae, inspirován příběhem hraběnky Chinchón, manželky místokrále v Peru na počátku 17. století. Onemocněla malárií a lékaři už jí kvůli vysokým horečkám nedávali šanci. Až požádali o radu kečuánského šamana, který ji odvarem z kůry chininovníku vyléčil. Jezuitský mnich, pomocník lékárníka v Limě, si to poznamenal a další jezuita přivezl onu zázračnou kůru do Španělska. Od té doby se chininovníku říkalo “jezuitská kůra”. Když od malarických horeček pomohla anglickému králi Charlesovi II. i synovi francouzského krále Ludvíka XIV., roznesl se její věhlas brzy po celé Evropě a chininovník se postupně stal velmi žádanou a cennou komoditou. Jihoamerické státy proto v zájmu udržení svého monopolu vývoz semínek a semenáčků chininovníku zakázaly. Britové ho ale propašovali na plantáže svých kolonií – do Indie a na Srí Lanku. Spolu s čajem se stal nejvýznamnějším artiklem těchto zemí.

Nejen na malárii

Ačkoli chinin již lze uměle vyrobit v laboratořích a v moderní medicíně byl nahrazen řadou účinnějších léků, chemické vzorce mnoha dalších látek chininovníku zůstávají dodnes tajemstvím. Jezuitská kůra tak je i nadále žádaná (zejména v bylinném léčitelství a homeopatii) a dále se strhává ze stromů na plantážích v Indonésii a Jižní Americe. Stromy se z takové “sklizně” vzpamatovávají několik let. Kůra se poté suší a drtí na prach. Obsahuje řadu organických kyselin, taninu a alkaloidů. Nejznámější z nich – chinin – je velmi účinným lékem proti malárii, a jako silné antipyretikum pomáhá snižovat horečku. Silný odvar z kůry chininovníku se užíval smíchaný s vínem – alkaloidy (chinin) totiž nejsou rozpustné ve vodě.

Důležité jsou také antiseptické, antibakteriální a anestetické účinky chininové kůry. Používá se proto jak k léčbě nejrůznějších vředů, abscesů, modřin či svalových křečí, tak i proti chřipce, nachlazení a jiným infekcím v ústech a krku. Vedle odvaru, kloktání, pilulek a homeopatik se proto užívá i chininová zubní pasta.

Chininová kůra velmi dobře působí také na trávení. Stimuluje chuť k jídlu, užívá se při dyspepsii, onemocněních jater, sleziny, žlučníku a při chudokrevnosti. Méně známé je její využití v kardiologii. Chinin a jeho stereoizomer chinidin totiž dokážou regulovat bušení srdce – užívají se při srdečních arytmiích a pro posílení srdečního svalu.

Chinin u objevu homeopatie

Chininovník stál také u zrodu homeopatie. Její zakladatel Samuel Hahnemann na sobě zkoušel účinky kůry chininovníku. Po několika týdnech užívání se u něj rozvinuly příznaky malárie, což ho přivedlo k základní myšlence homeopatie – tzv. principu podobnosti: Příznaky, které dokáže určitá látka po požití vyvolat u zdravého člověka, dokáže ta samá látka odstranit u nemocného.

Tradiční je užívání chininovníku na vypadávání vlasů, nervové problémy i kocovinu. Tyto účinky však nejsou vědecky prokázány. V lékárně dnes samotnou jezuitskou kůru neseženete, přidává se však do různých preparátů. Jestli vás chinin zaujal, zkuste Vironal od Energy, jehož účinky v podzimním (ne)čase jistě využijete. A nezapomeňte: Chinin se rozpouští ve víně.

Mgr. Vladimír Vonásek

 

Sdílejte
Předchozí článekVironal a ledviny
Další článekBrutnák, voňavý léčitel
Energy Klub Brno je brněnská pobočka české firmy Energy Group a.s., s výhradním zastoupením pro Brno a okolí. Poradíme Vám s Vaším zdravotním stavem na základě individuálního přístupu, či pomocí certifikovaných lékařských přístrojů a individuálně se budeme zaměřovat na Vaše konkrétní zdravotní problémy.

1 komentář

Comments are closed.