Brutnák, voňavý léčitel

0
166

BrutnákBrutnák lékařský, Borago officinalis, jen výjimečně zplaňuje, takže ze své domoviny na území dnešní Sýrie se přirozeně rozšířil jen ve Středomoří a na Blízkém východě. Dá se však pěstovat také u nás, na zahrádce i v truhlíku. Zprávy o využití brutnáku v léčitelství pocházejí (kupodivu) až ze středověku, od arabského lékaře Avicenny. Pro svou jedinečnou vůni a chuť se začal využívat i v gastronomii. Je ještě jeden důvod, proč dodnes krášlí (některé) zahrady – pro vysokou produkci nektaru je velmi oblíbený u včel (bohužel i u mšic).

 Brutnák, voňavý léčitel

Brutnák lékařský je až půl metru vysoká letnička z čeledi brutnákovitých. Na půdu je nenáročný, vyhledává slunné stanoviště. Pro použití v kuchyni je vhodné sklízet drsné a lahodně aromatické listy ještě před vzrůstem rozvětvené lodyhy. Nejvíce léčivých látek pak obsahuje právě kvetoucí vrchol rostliny, který se sklízí v květnu či v červnu a pomalu se suší ve stínu. Listy a květy obsahují výživný mix aminokyselin, silic, tříslovin, saponinů, značného množství slizů, vitaminu C a minerálních látek (draslíku, vápníku a manganu). V posledních letech zviditelňují brutnák i účinky oleje z jeho semen. Ten tvoří z neuvěřitelných 25 % omega-3,6 mastné kyseliny: linolová a hlavně gama-linolenová. Ta je spolu s obsaženým selenem a zinkem odpovědná za významné protizánětlivé účinky brutnáku.

Brutnák, voňavý léčitel

Léčitelé předepisují brutnák lékařský jak k léčbě i prevenci všemožných zánětlivých stavů, tak k celkovému posílení a očistě organismu. Odvar se doporučuje na kašel, k léčbě revmatoidní artritidy, či dokonce u cystické fibrózy. Kloktání se hodí při zánětech horních cest dýchacích i na záněty dásní a zubů. Připočteme-li močopudné účinky, je brutnák výborný při zánětech ledvin a močového měchýře a detoxikaci těla. Zvýšením pocení zároveň snižuje horečku.

Brutnákový odvar má také antidepresivní a zklidňující účinky, doporučuje se proto při depresích, úzkostech, na stres, nepozornost, hyperaktivitu, dnes moderní ADHD, i na kocovinu. Populární je také u žen – mladším ulevuje od premen- struačního syndromu, starším v menopauze (při “návalech”). Účinně rovněž snižuje hladinu triglyceridů a cholesterolu v krvi – pomáhá při obezitě a cukrovce, chrání před nemocemi srdce a cév. Brutnákový olej je výborný na rány, vředy (i bércové) a popáleniny, stejně tak při nemocech kůže, jako jsou ekzémy, alergické vyrážky, akné či lupénka. Našel proto uplatnění také v kosmetickém průmyslu v různých pleťových přípravcích. Ke zjemnění pokožky se přidává též do obvazových materiálů. Některé výzkumy dokazují, že kyselina gama-linolenová urychluje váhový přírůstek i kognitivní vývoj u novorozenců a kojenců. Brutnákový olej se užívá formou koupelí či obkladů, dá se koupit i v kapslích.

Brutnák, voňavý léčitel

Tato všestranná léčivka se již ve středověku proslavila rovněž v kuchyni. Čerstvé listy brutnáku mají příjemnou okurkovou chuť a vůni a dodnes se jimi dochucují saláty, polévky, omáčky, sýry i lák na okurky. Mladé lístky lze upravit jako špenát, přidávat ke grilovanému masu, rybám apod.

Jako vždy však s mírou – brutnák obsahuje alkaloidy podezřívané z hepatotoxicity, nedoporučuje se proto užívat dlouhodobě, u těhotných a kojících žen a také by se neměl kombinovat s česnekem. Přesto se v poslední době brutnák dostává do širšího povědomí. Bezpečně zakusit jeho věhlasné účinky můžete třeba při užívání Peralginu.