Brusnice brusinka – Vaccinium vitis

0
383

Brusinka – dar Velkého Ducha

Rostlinky brusnice brusinky (Vaccinium vitis) obsahují blahodárný koktejl velkého množství vitaminů, minerálů, antioxidantů a dalších důležitých látek, a řadí se proto mezi tzv. superpotraviny. Severoameričtí indiáni ji užívali a uctívali již dávno před Kolumbem. Věří, že první větvičku brusinek přinesla lidem holubice jako dar Velkého Ducha. Bílým tvářím připomínaly červené plody hlavu jeřába, odtud crane berry – cranberries. Prvním osadníkům pomohly brusinky překonat krušné zimy, což si všichni Američané připomínají na Den díkůvzdání konzumací krocana s klasickou brusinkovou omáčkou.

Chladnomilné bobulky

Brusinky vyhledávají chladnější místa v podhorských a horských oblastech i za polárním kruhem. Lidé je sbírají v Severní Americe, v Grónsku, v Evropě na sever od Alp a v Asii až do Japonska. Největší rozlohy dosahují brusinkoviště na Sibiři a na Kamčatce. Rostou na místech s kyselou a chudou půdou, na světlých vřesovištích a rašeliništích, na skalnatých i písčitých svazích. Řadí se do čeledi vřesovcovitých. Z dřevnatého oddenku vyrůstá dřevnatějící, stálezelený keříček až do 30 cm. Husté větvičky obrůstají eliptickými kožovitými lístky. Začátkem léta se brusinky ozdobí drobnými bílými kvítky, uspořádanými v převislých hroznech. Během léta pak dozrávají chutné plody – z bílých, skoro průsvitných se stávají červené lesklé, až 1 cm velké bobulky.

Nízkokalorická bomba

Od nepaměti byly brusinky vyhledávanou pochoutkou. Dnes se pravá brusinka vyskytuje poměrně vzácně a někde je i chráněná. V potravinářství se proto používají jiné, velkoplodé odrůdy, které se běžně za pravou brusinku zaměňují (např. klikva velkoplodá nebo klikva bahenní). Hodí se do cereálií, na koláč, do salátů či k masu, k omáčkám nebo do čaje a míchaných drinků. Velkou předností je velmi nízký obsah energie – půl šálku bobulek vám dodá pouhých 25 kalorií, u těch konzervovaných (kompoty, sirupy, marmelády, džusy) si proto dejte pozor na přidaný cukr.

Od starověku je brusinka známá i léčitelům. Zázračný koktejl léčebných látek obsahují nejen zralé plody, na jaře či koncem léta se sbírají i brusinkové listy. Výjimečné účinky dává brusince složitý mix látek. Výtažek obsahuje glykosidy, flavonoidy, třísloviny, vlákniny, kyselinu benzoovou a šťavelovou (jsou výbornými přírodními konzervanty), množství vitaminu A, B5 a C (ve 100 g plodů je ho až 20 mg), hořčík, železo, vápník, jód a množství dalších minerálních a stopových prvků i látek. Bonusem jsou zvláštní antibakteriální látky, bránící bakteriím v usazování na sliznicích.

Brusinky od hlavy až k patě

Užívání brusinek na problémy trávicí a vylučovací soustavy je známá věc. Mají močopudné a dezinfekční účinky, a jsou proto jasnou volbou do čajových směsí užívaných na záněty močových cest, průjmy, žaludeční vředy a některá onemocnění žlučníku. Dochází k detoxikaci organismu, posílení imunity, úlevě od odtoků a únavy. Odvar z brusinkových lístků pomáhá i při potížích s prostatou a při léčbě cukrovky. V dutině ústní brání vzniku a šíření oparů a kazů, jakož i vzniku paradentózy. Antibakteriální účinky spolu s vysokým obsahem vitaminu C jsou perfektní ochranou před nachlazením a chřipkou. Vitamin A zas pomáhá očím a spolu s dalšími látkami v brusinkách má vliv na mužskou potenci a plodnost (toho si vysoce cenili už indiáni). Nejdůležitější se však zdá vitamin E – výborný antioxidant, který zpomaluje stárnutí buněk a chrání je před volnými radikály zodpovědnými za zhoubné bujení. Výzkumy užití brusinek v boji proti kardiovaskulárním chorobám a rakovině jsou velmi slibné.

Brusinkový extrakt se přidává do některých léků a mnoha dalších léčivých přípravků: zubních past a vod, kosmetiky i do žvýkaček. Je také složkou Korolenu od Energy. Ze sušených plodů a listů si můžete připravit výluh nebo čaj. Je hořký, ale s medem lahodný. Ovšem pozor, je to síla. Brusinky neužívejte dlouhodobě – maximálně 2 dvouměsíční kúry ročně. Brusinkám by se také měli vyhnout lidé užívající léky na ředění krve, s vysokým krevním tlakem a těžšími jaterními a ledvinovými nemocemi. Detoxikovat a posílit imunitu potřebujeme před zimou všichni. Formu si zvolte dle chuti: někdo preferuje čaj, někdo radši svíčkovou s knedlíkem. Se šesti. A dvojitou porci brusinek, prosím.

Sdílejte
Předchozí článekVšedobr horní
Další článekBrambořík – ohrožený Evropan
Energy Klub Brno je brněnská pobočka české firmy Energy Group a.s., s výhradním zastoupením pro Brno a okolí. Poradíme Vám s Vaším zdravotním stavem na základě individuálního přístupu, či pomocí certifikovaných lékařských přístrojů a individuálně se budeme zaměřovat na Vaše konkrétní zdravotní problémy.